Haşereler
Ücretsiz Kontrol
Teklif İste

Karıncalar

Dünyanın her yerinde rahatlıkla karşılaşılan ufak yapılı canlılardır. Koloni olarak yeryüzünde en kalabalık sayıya sahiptirler. Belki bir koloni içinde milyonlarca karınca dahi yaşayabilir. Bu nedenle evlerimizde, iş yerlerimizde karşılaştığımız bir kaç karınca, daha yüzlercesinin olabileceğine işarettir. Bu nedenle ihmali karşısında verebilecekleri zararların her geçen gün daha büyük sorunlar yaşayabiliriz. Karınca ilaçlama hizmeti alınması oldukça önemlidir. Yapı olarak kendilerine has bir şekli olan karıncaların boy ve yapıları da türleri arasında değişmektedir. Yapı olarak baş, göğüs ve karın kısmından oluşurlar.

Baş kısmı çok sert olan karıncaların bu kısımlarında 2 tane iri göz ve her gözde 80 civarı göz merceği bulunmaktadır. Bunlardan ayrı yine baş kısımlarında, değişik sayılarda minik göz algılayıcıları ve başlarının üst kısmında ise, ayrıca antene benzer dokunaçları bulunur. Bu antenleri sayesinde hem iletişimi sağlar hem de bu antenler dokunaç görevi gördüğü için önlerindeki maddenin ne olduğunu kolayca algılarlar. Bu kadar hassas yapılara sahip olmaları karıncalardan kurtulmak için alınan önlemleri de zorlaştırır. Bireysel olarak dışarıdan temin edilecek karınca yemleri, ilaçları, spreyleri ile bu haşerelerin yok edilmesi olanaksızdır. Bu nedenle profesyonel karınca ilaçlama şirketleri ile görüşülerek, uygun ilaçlama yadımı alınmalıdır.

Başının alt kısmında bulunan çok güçlü yapıda ağzı bulunan karıncaların ağız kısmında da kesici kıskaçları bulunmaktadır. Bu kıskaçları sayesinde buldukları yiyecekleri kolaylıkla tüketebilirler. Bu haşereler yaşam alanlarımızda mevcutsa, karınca ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir. Karıncaların toplam 6 ayağı bulunur ve bütün ayakları göğüs üzerindedir. Kesinlikle karınları üzerinde ayakları bulunmaz. Ayakları üzerinde çok sayıda ufak kancalar bulunur bu sayede çok yüksek yerlere rahatlıkla tırmanırlar. Her alanda görülebilmeleri bu özellikleri sayesinde mümkündür. Genellikle dış alanlarda bahçelerde, toprak altlarında, duvar çatlaklarında, ağaç diplerinde görülen bu haşereler, evlerimizde de mutfaklar da sıkça görülebilen canlılardır. Karınca ilaçlama yaptırılarak bu haşere sorunlarından kurtulunmalıdır. Hem etçil hem otçül olarak beslenen karıncalardan kurtulmak, her tür gıdalara ve bitkilere verebilecekleri zararlara engel olunması için oldukça önemlidir. Karınca türleri birkaç tanesi hariç hepsi kanatsızdır. Ana kraliçe kanatlıdır ve uçarak uzak mesafelere kadar gidebilirler.

Ana kraliçe uygun bir ortam bulduğunda hemen yuvasını oraya yapar ve orada bir koloni oluşturur. Renkleri yaşadığı ortama bağlı olarak değişmektedir. Her türlü renkte karınca bulmak mümkündür. Fakat genel olarak bu haşereler yaşadığı yerin rengini alarak kendini doğaya adapte ederler. Boyları türüne bağlı olarak birkaç mm kadar olanlardan tutunda 4 - 5cm kadar olanlar da vardır. Çok çalışkan hayvanlardır ve ortalama olarak günün 18-20 saatini çalışarak geçirirler. Çok güçlü bir yapısı olan karıncalar kendi vücut ağırlığının 50 - 60 katı kadar ağırlığındaki maddeleri dahi rahatlıkla taşırlar. Bitkilerin taze aksanlarını kemirip koparırlar ve bu kısımları yuvalarına götürüp bunlar üzerinde mantar oluşmasını sağlar, oluşan bu mantarları zevkle yerler. Ayrıca ortamda buldukları küçük böcekleri ve ölü hayvan leşlerini yerler. Karınca yaşam alanı olarak en çok insan yaşamına girer ve besinleri yiyerek yumurtalarını bırakırlar. Bu bakımdan insanlara ciddi sıkıntılar verirler. Sadece besinlere verdikleri zararlarla değil, fazla sayıda bulundukları için insanlara da ciddi sorunlar oluşturabilen karıncalardan kurtulmak, karınca ilaçlama yardımı alınarak mümkündür. Karınca ile mücadele için gecikilmemeli, ihmalkar davranılmamalıdır. Bu haşereler, ekili tarlalardaki tahılların tanesini de koparıp yuvasına taşırlar. Karınca türleri bünyesinde zehir keseleri taşırlar ve tehlike anında bunu düşmanının üstüne fışkırtabilirler. Hangi türünün zehirli olduğunu bilmediğimizden, bu haşerelere karşı bireysel olarak müdahalede bulunulmamalıdır. Aksi halde ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalmamız olağandır. Karınca ilaçlama firmaları ile irtibat kurularak bu sorunlarınıza basit şekilde önlemler alabilirsiniz

Bir kolonide milyonlarca karınca ekinlere saldırdığında çok ciddi zararlar verebildikleri gibi, evlerimize gelen 1000'lerce karınca da mutfaktaki gıdalara çok kısa zamanda ciddi zararlar verebilmektedir. Bu bakımdan karınca ile mücadele etmek gerekir. Karıncailaçlama haşereler arasında en çok karşılaşılan sorundur. Bu haşereleri elle yakalamak ve yok etmek kesin çözüm değildir.Karınca ilaçlama yöntemleri arasında sıvı ilaçlama ve toz ilaçlama en sık kullanılan ilaçlama türleridir. Sıvı ilaçlama buharlama ya da püskürtme şeklinde, alana bağlı olarak belirlenen bir ilaçlama yöntemidir. Eğer ev içlerinde, iş yerlerinde uygulanıyorsa bu ilaç öncesinde, bu alanlarda bulunan gıdaların saklanması şarttır. Çünkü ilacın insanlarla direkt ya da farklı yollarla teması durumunda sağlık sorunları görülebilir. 2 saat kadar kapalı kalan alanlar, yarım saat havalandırılmadan sonra yeniden kullanılır hale gelir. Karınca ilaçlama için başvurulan ilaçlama firmaları bünyesinin Sağlık Bakanlığı onayına ve ruhsatına sahip olması gerekmektedir.

Sorunuz mu Var

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İletişim Bilgileri