Haşereler
Ücretsiz Kontrol
Teklif İste

Kene

Kene gözü olmayan, kan emici, eklem bacaklılar sınıfından bir böcektir. Kene ilaçlama, kan emerek beslenen haşerelerden oldukları için oldukça önemlidir. Çünkü bu haşerelerin insan sağlığında ciddi rol oynadıkları bilinmektedir. Koyun, insan, köpek, deve, kedi gibi canlıların üzerine yapışarak kanını emen bir haşeredir. Her canlı için sağlık sorunlarına sebep olduğu için keneden kurtulmak şarttır.

Ayrı eşeyli bir canlıdır, yumurta ile çoğalma sağlar. Yumurtasını yaprak, ot, çöp ve hayvan kılları arasına bırakır. Her yerde bulunabilecek yumurtaların oluşmaması için için önlem alınmalı, bu haşerelerin çoğalmasına izin verilmeden bulunabilecekleri alanlar kene ilaçlama ile temizletilmelidir. Yumurtalarından 3 bacaklı olan larvalar çıkar. Pupa dönemi geçiren larvalar tam gelişmemiş yavru haline getirir. Bu dönemde kenenin bacak sayısı 8 olmuştur. Erişkin kene insan ve memeli hayvanlar üzerinde yaşar. Başı vücudu ile kaynaşmış biçimde yer alır. Bu haşerelerin bacaklarında vantuz ve çengeller bulunur, bunlar sayesinde rahatlıkla deriye yapışır ve kan emer. Yeterince kan emdikten sonra canlıdan ayrılır. Ağaç ve otluklar üzerine tırmanır ve sonra yanlarından geçen canlının üzerine yapışır, tekrar kan emme işlemine başlar. Döngü bu şekilde devam ederken kene ile mücadele ihmal edilmemelidir. Çünkü bu haşerenin var olduğu her zaman dilimi insan sağlığı açısından ciddi tehlike demektir. Kene ilaçlama şirketleri ile irtibat kurularak, gereken yardım alınmalıdır.

Bu haşerelerin ön ayaklarında koku alma ve dokunma duyusu fazlasıyla gelişmiştir. Sığır ve köpek kenesinde göz vardır ancak diğerleri kördür. İnsan sağlığını tehdit eden kene haşeresi parazit olarak yaşayan ve her türlü hastalığı taşıyan ve bunları insanlara bulaştıran zararlı varlıklardır. Bu nedenle kene ile mücadele ihmal edilmeden, kene ilaçlama firmaları ile görüşülmeli, gereken destel alınmalıdır. Bu haşerelerin bulaştırdığı pek çok tehlikeli ve salgın hastalık vardır. Kene ısırması ile doğan en önemli hastalık FSME hastalığıdır.

FSME: Ateş, eklem ve baş ağrısı ve bazen de menenjit görülebilir.
Akdeniz ateşi: çok yüksek ateş ve alerjik reaksiyonla görülür.
Tularemia: Ateş ve baş ağrısı. Ehrlichiosis: Adale ağrısı, ateş, sırt ve baş ağrısı görülür.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı yarattığı en tehlikeli hastalığıdır.
Kene sokması durumunda bireysel müdahale edilmemelidir en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Kene ile mücadele bireysel olarak yapılmamalıdır. Bu sebeple il sağlık kurumuna bağlı kene ilaçlama firmaları ile iletişime geçilmelidir. İyi ve güvenli bir kene ilaçlama şarttır.

Kene ilaçlama da özel sıvı ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlama uygulanmadan önce gıdaların ağızları kapatılarak saklanmalı, çocuk oyuncakları da poşetlenerek saklanmalıdır. Ayrıca ilaçlama sırasında ortamda insan bulunur ve ilaçlar insanlara temas ederse, solunum yolları rahatsızlıkları başta olmak üzere, sağlık sorunları görülebilir. Bu nedenle profesyonel kişiler tarafından kene ilaçlama yapılmalı ve gerekirse periyodik olarak kontrolü gerçekleştirilmelidir.Kene ilaçlama şirketlerinin Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına dikkat edilmelidir.

Sorunuz mu Var

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İletişim Bilgileri