Haşereler
Ücretsiz Kontrol
Teklif İste

Tahta Kurusu

Tahtakurusu ilaçlama insan sağlığı açısından oldukça önemli bir işlemdir. Çünkü bu haşereler insan ve hayvan üzerinden kan emen ve beslenmesi tamamen bu yolla gerçekleştiren bir haşeredir. Beslenmesinde sıcakkanlı hayvanları seçip bu canlılar üzerinden beslenir ve taşınması da yine bu hayvanlar üzerinden olmaktadır. Tahtakurusu dünyanın her kıtasında ve her yerinde bulunur. Oldukça ufak bir böcektir ve vücudu alttan ve üstten basık bir yapıda olup bir disk şeklindedir. Baş kısmında 1 çift anteni bulunur ve bu sayede iletişimini sağlar

Tahtakurusu boyları ve yapıları , yaşadıkları alanlara, beslenmesine, türlerine bağlı olarak değişmektetir. Bu haşerelerin boyları genellikle 2 - 5mm kadardır. Her bir türü farklı renkte olup, bazı türleri kiremit kırmızısı ve turuncuya yakın renkte bazıları kahverengi, bazı türleri de kırmızımsı renktedir. Bu  böcek türünün  vücudu altında simetrik olarak dizilmiş 3 çift ayağı bulunur. Ön 2 çift ayak baş kısmına çok yakın durumdadır. İnsan ve hayvanlardan kan emerek beslendiği için sürekli üzerinden beslendiği canlıyı değiştirmektedir. Bu haşerelerin bedenlerinde sürekli kan ve kan atıkları olduğu için ezildikleri zaman ve dışkı bıraktıkları zaman çok pis kokarlar. Bu nedenle tahtakurusu ile mücadele bireysel olarak yapılmamalı, muhakkak tahtakurusu ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır. Hem insan sağlığı açısından tehlikeli olan hem de yok edilmesi güç olan bu haşere ancak ilaçlama ile yok edilebilir.

Hiç besin bulamadan uzun zaman yaşayabilen bir canlı olan tahtakurusundan kurtulmak oldukça zahmetli bir iştir. Tahtakurusu ilaçlama firmaları ile irtibat bu noktada oldukça önemlidir. Işığı sevmeyen bir haşere olduğundan geceleri aktiftir ve bu zamanlarda beslenmesini gerçekleştirir. Tahtakurusunun karnı elastik olduğundan, üzerinde yaşadığı canlıdan 1 günde 4 - 5 defa, vücut ağırlığının 5-6 katı kadar, karnı şişene kadar kan emebilir. İnsandan kan emen kene, pire, bit, tahtakurusu vb canlılar, üzerinden geldiği canlıdaki hastalıkları ve mikropları insanlara bulaştırırlar. Bu nedenle en tehlikeli haşereler olarak bilinirler. Yapılarının ufak olmaları sebebiyle gözle görülmeleri ve yok edilmeleri, dışarıdan alınacak böcek ilaçları ile mümkün olmayacağından, profesyonel tahtakurusu ilaçlamaa firmaları tarafından yardım alınmalıdır.

İyi beslenen tahtakurusu çiftleşip hemen yumurta bırakır. Bir kerede yaklaşık olarak 200 kadar yumurta bırakabilen bu haşereler, yumurtalarını evlerin kenar kuytu bölgelerine, duvar çatlaklarına, parke ve döşeme diplerine bırakabilmektedirler. Bırakılan yumurtalar ev sıcaklığında çabucak olgunlaşır. Yumurtadan çıkan yavrular ise erginliğe ulaşabilmek için daha çok kana ihtiyaç duyarlar ve hemen canlılar üzerine bulaşırlar. Tahta kurusunun ısırdığı vücutlarda kabarma, pembe morluklar, kızarıklık, kaşıntı, iğnemsi batmalar görülür. Bazı kişilerde deri o kadar kabarır ki, kabaran yer çıban şeklini alır ve bu yer sürekli kaşıntıya sebep olur.  Bu haşereye evlerde veya iş yerlerinde rastlanıldığında mutlaka en kısa zamanda önlemi alınmalı ve tahtakurusu ilaçlamaşirketleriile irtibat kurulmalıdır. Yoksa çok sayıda üreyip çok çabuk çoğaldığından evleri komple istila edebilirler. Tahtakurusu ile mücadele edecek kişiler muhakkak ilaçlama yaptırmalıdır. Herhangi bir yaşam alanına girdiklerinde çok çabuk çoğalır ve her tarafa yayılırlar. Hatta çok kısa bir zaman içinde bütün apartmanı ve iş yerini sararlar.

Tahtakurusu evcil hayvan olarak beslenen kedi, köpek, kuş, dışarıdan gelen misafirler, alınan mobilyalar, alışverişler yolu ile evlerimize gelebilmektedir. Evde ve iş yerlerinde bu haşereye rastlanıldığında mutlaka en kısa zamanda önlemi alınmalı. Yoksa tahtakurusu çok sayıda üreyip çok hızlı çoğaldığından evleri komple istila ederler. Tahtakurusundan kurtulmak için mutlaka tahtakurusu ilaçlama yaptırılmalı.

Tahtakurusu yok edilmesi oldukça zor bir haşere olduğu için, ilaçlamasında mutlaka sıvı ilaçlar kullanılmalıdır. Sıvı ilaçlama alana bağlı olarak kokulu ya da kokusuz şeklinde uygulanabilmektedir. Eğer alanda kişi sayısı oldukça fazla ve bu kişilerin alanı terk etmeleri imkansız ise kokusuz sıvı ilaçlama tercih edilir. Kokusuz olduğu için kişilere rahatsızlık vermez ve püskürtme şeklinde uygulanır. Ancak yine de ortamda bulunan gıdaların saklanması şarttır. Çünkü kokulu böcek ilaçları kadar etkilidir ve bu nedenle insanlarla temasları durumunda sağlık sorunlarına sebep olabilmektedirler. 

Sorunuz mu Var

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İletişim Bilgileri