Haşereler
Ücretsiz Kontrol
Teklif İste

Pire

Pire (Siphonaptera) omurgasız hayvanlar sınıfından olup insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emerek beslenen bir böcek türüdür. Kan emen haşere gruplarından olduğundan pire ilaçlama da gecikmeden yaptırılması gereken bir uygulamadır. Çünkü insanların çok ufak ihmalleri bu haşerelerden bulaşabilecek mikropların ciddi hastalıklara sebep olmalarını sağlayacaktır. Kanatsızdırlar ve uçamazlar. Genel olarak vücudu yanlardan basık bir durumdadır. Bedeninin alt kısmında toplamda 6 ayağı bulunur ve arka ayaklar ön ayaklardan daha büyük ve daha güçlüdür. Pire bu sayede çok iyi bir şekilde zıplar ve istedikleri her yere oldukça kolay şekilde geçebilir. Bu durum da bu haşerelerin her alanda hızlıca yayılabileceklerini ve daha da zararlı hale gelebileceklerini gösterir. Pire ilaçlama firmaları ile irtibat kurularak bu sorunlara son verilmelidir.

Pirelerin ayakuçlarında birçok tutunma çengelleri ve vantuzları bulunur ve bu sayede üzerine geçtiği canlı bedeninde çok rahat dolaşabilirler. Bu haşereler güçlü ayakları sayesinde kendi boyunun 200 katı kadar yüksekliğe zıplayabilirler. Kolaylıkla üzerlerinde bulundukları canlılarda tutunabilen pirelerden kurtulmak için pire ilaçlama uygulatılması şarttır. Bu haşerelerin baş kısmında 2 adet gözü var ve gözleri oldukça keskindir. Karın kısmı ise, bedenine oranla çok büyüktür ve karın torbası çok esnek bir yapıya sahiptir. Bu sayeden insanlardan ve hayvanlardan şişene kadar kan emer ve buna rağmen kendisine kesinlikle bir şey olmaz. Yaklaşık 1500 tane türü olduğu bilinmekte olan pire, üzerinde yaşadığı canlıya bağlı olarak farklı isimler almaktadır. Bu haşere dünyanın her yerinde ve her kıtasında görülebilir. Her alan ve mekanda karşımıza çıkabilecek olan pirelerden kurtulmak da oldukça zahmetlidir. Pire ilaçlama hizmeti alınmadan, bireysel olarak vakit kaybedilmemesi gerekir. Pireler besin ihtiyaçlarını farklı şekilde giderebilmektedi ancak geneli insan ve kedi, köpek, güvercin gibi hayvanların kanını emerek beslenir. Farklı şekilde besin ihtiyaçlarını gideren türleri de mevcuttur. Örneğin pamuk piresi bitkisel beslenirken su piresi de su ortamında yaşayarak buradaki organik ve inorganik maddeler ile beslenir.

Pire bir canlı üzerine yerleştiğinde o canlıdan kan emer ve ardından yumurtalarını bırakabilmek adına her tür alana sıçrayabilir. Üzerinde yaşadığı canlıyı bir günde defalarca ısırıp kanını emebilen pirelerden kurtulmak verebilecekleri sağlık sorunlarının önüne geçebilmek adına oldukça önemlidir ve bunun için pire ilaçlama firmaları ile görüşülerek gereken yardım alınmalıdır. Türüne bağlı olarak farklı boyda olabilen bu haşerelerin boyları genel olarak 3mm ile 1cm arası değişmektedir. Çok ufak olmaları sebebiyle çoğu zaman gözle görülemeyen bu haşereleri fark edene kadar da zaman kaybedilmiş olunur. Bazı pire belirtileri ile fark edilmesi mümkün olan bu haşereler ısırdıkları yerlerde kaşıntı hissi uyandırırlar. Ardından kaşınan yerde kabarıklık, kızarıklık, şişlik görülür. Pire ısırığı belirtileri görüldüğü anda, buna maruz kalan kimseler doktor kontrolünde tedavi edilmelidirler. Buna eşzamanlı olarak da bulundukları ortamlara da pire ilaçlama uygulatılmalıdır.

Bu haşereler insana farklı şekillerde bulaşır. Pirenin insana bulaşması şu şekillerde olmaktadır.

Varsa evde bulunan kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan bulaşabilir.
Dışarıdn evlerimize gelen misafirlerde pire bulunması durumunda, bu kişilerden bizlere ve evlerimize pire bulaşabilir.
Gittiğimiz mekanlarda bu haşere mevcutsa her şekilde üzerimize zıplayabilir.
Dışarıdan alınan herhangi bir eşya ve alışveriş yolu ile evlerimize pire geçebilir.
Kuşlar ve fareler üzerindeki pireler de evlerimize kadar kolaylıkla gelebilirler.

Daima aktif olan bu haşerelerden kurtulmak için  Pire ilaçlama  şirketleri ile irtibat kurulmalıdır. Çünkü oldukça ufaktırlar ve görüldüğü gibi her şekilde, en ufak bir ihmalkarsızlıkta evlerimize, ortak yaşam alanlarımıza kadar gelebilmektedirler. Yüzlerce çeşidi bulunan bu haşerelerin insanlar tarafından en çok karşılaşılanları; kedi, insan, köpek piresi, toz, pamuk piresi, kum piresi, su piresidir.

Dişi pire yumurta bırakmak için mutlaka kana ihtiyaç duyar. Günde 18-20 adet yumurta bırakabilen bu haşere yumurtalarını evin kenar kuytu bölgelerine, mobilya ve kanepe içlerine, yatak ve yorgan altlarına bırakabilmektedirler. Ortama bırakılan yumurtalar ortamın sıcaklığa bağlı olarak çok kısa bir zamanda açılır ve yavrular ortaya çıkar. Bu haşerelerin kısa sürede tüm alanı istila etmelerine izin verilmemelidir. Çünkü sayıları arttıkça daha zararlı hale geleceklerdir. Pire ilaçlama uygulatılması bu gibi olumsuzluklarla karşılaşılmamak adına yaptırılması gereken bir işlemdir.

Evde ve iş yerinde pire görüldüğünde, zaman kaybetmeden profesyonel bir pire ilaçlama firması ile irtibat kurulmalıdır. Asi takdirde çok kısa bir sürede yaşadığınız yerin her tarafında bu haşere ile karşılaşabiliriz. Pire ısırması yolu ile insanlara birçok hastalık bulaşabimektedir. Bu hastalıklar da haşerelerin üzerlerinde bulundukları canlılardan aldıkları mikroplara bağlı olarak değişmektedir. Eğer pire insanlara fare üzerinden gelip sıçramışsa, bulaştırdıkları hastalıklar farklı, köpek üzerinden gelmiş ise bulaştırdığı hastalık ve mikroplar farklı olur. Genel olarak bu haşerelerin bulaştırdığı hastalıklar şunlardır. Veba hastalığı, dizanteri, kuduz, Verem mikrobu, alerjik hastalıklar, tifüs hastalığı, cilt hatalıkları, humma mikrobu, lezyonlu hastalıklar olmak üzere birçok cilt hastalıkları... Pire ilaçlaması için yoğun kokulu sıvı ilaçlar kullanılmalıdur. Çünkü pirelerden kurtulmak oldukça zordur. Kokulu ilaçlama gerçekleştirilmeden önce varsa gıdaların ağızları kapatılarak saklanması, aynı şekilde yine varsa çocuk ve bebek oyuncaklarının poşetlenerek kaldırılması gerekmektedir. Çünkü bu ilaçlama tekniği için kullanılar ilaçların etkisi oldukça kuvvetlidir ve insanlarla temasları sağlık sorunlarına sebep olabilir. Sıvı ilaçlama, eğitimli, uzman kişilerce gerçekleştirilmelidir. Pire ilaçlama firmaları Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır.

PAMUK PİRESİ
Pamuk piresi besin ihtiyaçlarını karşılamak için insan ve hayvan kanı emmez. Üzerinde yaşadığı bitkilerden beslenir. Bitkilerin taç yapraklarını ve yeni filizlenmiş sürgülerini kemirerek yer ve bitkilerin gelişmesini engeller. Bu haşerelerin bulaşmış olduğu ekinler çok verimsiz ve buna bağlı olarak da ürün kalitesi çok düşük olur. Bu nedenle daha iyi verim alınabilmesi açısından pamuk piresi ilaçlama şarttır. Pamuksu kozaları olan bitkiler üzerinde bu haşereye rastladığınızda yapmanız gereken en kısa zamanda pire ilaçlama uygulatmaktır. Pire ile mücadele için kokulu sıvı ilaçlar kullanılır. Bu işlemi mutlaka ilaçlama bilgisine sahip profesyonel kişiler yapmalıdır.

İNSAN PİRESİ
İnsan piresi adından da anlaşıldığı gibi insan üzerinde yaşayan ve yaşadıkları insanlar üzerinden kan emerek beslenen bir türdür. Bu haşere kendisini insan ısısına göre ayarlayıp daima bu canlı üzerinde yaşamaya çalışır. Pire çeşitleri arasında en ufak boya sahiptirler ve üzerinde bulunduğu kişiden günde 3 - 4 defa kan emerler. İnsanlar kendi elbise ve çamaşırlarına bakıp üzerinde pire olup olmadığını anlayabilir. Çünkü kan emdiği yerlerde dışkılarını bırakırlar, bu dışkılar ise insan elbise ve çamaşırında kahverengi lekeler yapar. Ayrıca bu haşere ısırdığında kişilerde iğne batarmış gibi acı hissedilir, bu yer kızarır, kaşınır ve kabarır. Bu durum karşısında kalan kimseler sağlık kuruluşlarından yardım almalı ve ardından insan piresi ilaçlama yaptırılmalıdır.

KEDİ PİRESİ
Kedi piresi adından da anlaşıldığı gibi kedi ve diğer hayvanlar üzerinde yaşayan bir pire çeşididir. Bu haşere daima kedi üzerinde kalmaz ve diğer canlılara da bulaşabilir. Üzerinde bulunduğu kediden beslenen bu pire karnını doyurduktan sonra bu canlı üzerinden yere atlar ve uygun bir alan bulduğunda yumurtasını oraya bırakır. Bu haşere insan üzerine de geçebilir ve insanlardan da kan emebilir. Böylece kedi kanında olan mikropları insanlara da enjekte etmiş olur. Ciddi sağlık sorunları görülmemesi adına evcil hayvan olarak beslediğimiz kedilerin sağlıklarına önem verilmeli, temizliği ihmal edilmemelidir. Belirli aralıklarla veteriner kontrolleri yaptırılmalıdır. Eğer varsa pirelerden kurtulmak için ise, tedavi ettirilmesine eş zamanlı olarak bulunduğu alanlar yeniden aynı sorunları yaşamamak adına pire ilaçlama ile temizlettirmelidir.

KÖPEK PİRESİ
Köpek piresi, köpek ve diğer sincap, kurt, tilki, kunduz, tavşan, yaban domuzu gibi birçok yaban hayvanlar üzerinde yaşar. Bu canlıların kanlarını emerek beslenen köpek piresi diğer türlere göre daha büyük yapıdadır. Bu pireler de diğer çoğu gibi insanlara geçebilir ve insanların kanlarını emebilir. Eğer bu haşere insanı ısırıyorsa diğerlerine göre daha fazla can acıtır. Köpek piresinden kurtulmak için mutlaka pire ilaçlama yardımı alınmalıdır.

Sorunuz mu Var

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İletişim Bilgileri